Najważniejsze informacje:
Pokazy odbywają się w różnych częściach Bieszczad najczęściej w okolicy Lutowisk w okresie wakacyjnym.
Zapraszamy w od 30 kwietnia do 3 maja 2025 i wakacje 2025. Po aktualne daty pokazów przejdź do zakładki Kalendarz pokazów.
Dalej przewidujemy możliwość umawiania się na pokazy indywidualne.
Program pokazu trwa około 2h zazwyczaj można zostać dłużej i w pełni korzystać ze sprzętu oraz wiedzy naszych pasjonatów. Z pokazu można wyjść w dowolnym momencie, zalecamy pozostać na minimum godzinę aby zobaczyć najważniejsze obiekty. Proszę ubrać się ciepło, noce nawet po upalnych dniach bywają rześkie. Prosimy o przybycie 10 minut wcześniej, przed godziną rozpoczęcia pokazu tak aby nasi astronomowie mogli zejść po Państwa na parking.
Zachęcamy do zabrania ze sobą kocy i czegoś pod głowę, aby usiąść na trawie, choć nie jest to wymagane.
Rezerwacja miejsc:
Prosimy o kontakt sms / WhatsApp:
+48 505 188 656
Ilość miejsc na każdą noc jest ograniczona, grupy są kameralne i nie przekraczają 25 osób. Rezerwują państwo miejsce na najbliższą pogodną noc, pokaz może zostać odwołany ok. 1h przed rozpoczęciem. Informacje wysyłamy na numer z którego została dokonana rezerwacja za pomocą sms. Miejsce i godzina pokazu może się zmieniać, dla tego prosimy o kontakt SMS.
Prosimy o wyrozumiałość, Bieszczadzka pogoda jest często nieprzewidywalna dla tego modele pogodowe dla gór lubią zmieniać się w ostatniej chwili.
Rezerwując miejsce, akceptują Państwo regulamin "Pokazy w Lutowiskach (Bieszczady)" dostępny w zakładce "Regulamin Pokazów".
Cennik:
Ten cennik obejmuje pokazy plenerowe w Bieszczadach, ustalane telefoniczne, odbywające się w majówkę, lipcu i sierpniu.
Bilet normalny - 100 zł.
Ulgowy (studenci i osoby do 18 roku życia) - 60 zł.
Dzieci do lat 6 uczestniczą w pokazach za darmo.
Rezerwując miejsce na pokazie akceptujesz "REGULAMIN Pokazy w Lutowiskach (Bieszczady)" dostępny w zakładce "Regulamin Pokazów", przeczytaj go uważnie.
Program pokazu:
Rozpoczynamy opowieścią o gwiazdozbiorach i ich najciekawszych mitach. Cofniemy się do czasów starożytnej Grecji spoglądając na to samo niebo i konstelacje na które patrzyli nasi przodkowie. Opowiemy państwu jak i gdzie obserwować nocne niebo, tak aby mogli Państwo przeprowadzać samodzielne obserwacje po powrocie do domów.
Następnie używając jednego z największych teleskopów w Bieszczadach udamy się na wycieczkę po planetach układu słonecznego. Powitamy pierścienie Saturna, obejrzymy czapy lodowe Marsa i wcielimy się w Galileusza oglądającego po raz pierwszy księżyce Jowisza.
Zajrzymy również w głęboki kosmos, zobaczymy młode gorące gwiazdy, te którym czas już się kończy i pozostałości po tych którym już się skończył. Zobaczymy galaktyki których światło podróżuje do nas miliony lat. Gromady gwiazd z tysiącami gwiazd skupionych w niewielkiej przestrzeni i mgławice w których powstają nowe układy planetarne.
Widoczność obiektów zmienia się z dnia na dzień i razem z porą roku, dla tego nie wszystkie obiekty mogą być dobrze widoczne na każdym pokazie.
Na pokazach będą mogli Państwo dotknąć prawdziwego meteorytu, za zgodą wykonujemy również pamiątkowe zdjęcia.
Prywatne pokazy:
Przewiduje możliwość prowadzenia pokazów dla grup zorganizowanych w trakcie całego roku, w takim wypadku proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy: pokazy.siegajacgwiazd@gmail.com
Obserwacje przez nasz największy teleskop.
Sierpniowy deszcz spadających gwiazd.